E-Spor Burs Başvurusu Hakkında

ESPOR BURSU NEDİR?

Bahçeşehir Üniversitesi tarafından uygulamaya alınan, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan espor bursu gelişmekte olan espor sektörünün yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak ve öğrencilerine kariyer fırsatı sunmak için ilk kez 2017 yılında başlatılmıştır.

BAU, uygulamalı espor eğitimi ve burs modeli ile dünya da birçok üniversiteye örnek olmuş, 5. yılında birçok mezununu sektörün önemli paydaşlarına istihdam fırsatı sunmuştur.

Espor Bursu ile BAU’da öğrenimine başlayan öğrenciler hem üniversitenin espor biriminde görev alarak tüm operasyonel süreçlere dahil olmakta hem de akademik olarak başarılarını sürdürmek için ekosistem tarafından desteklenmektedir.

Yıl içerisinde yapılan atölye, seminer, söyleşiler ile esporun bilinmeyenlerini sektör profesyonellerinden, alanında uzman kişilerden dinleyen öğrencilerimizin; seçmeli dersler ile de teorik olarak espor bilgilerinin artırılması sağlanmaktadır.

Hem oyuncu olarak hem de espor ekosisteminde profesyonel olarak yer almak isteyen tüm aday öğrencilerin başvurabileceği espor bursu; online olarak yapılacak başvuruların değerlendirmesinin ardından uygun görülen adayların mülakata çağrılması ve mülakat sonucuna göre adayların burs oranlarının açıklanması ile devam etmektedir.

Burs başvuruları aday öğrencilerin aldığı puandan ve seçtiği bölümden bağımsız olarak değerlendirilmektedir. Başvurular, her yıl kulübün oyuncu ve ekip planlaması dahilinde ihtiyaç duyduğu alanlar için açılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

ApplyBAU Espor bursuna kimler başvurabilir?

ÖSYM tarafından yapılacak 2024 üniversiteye giriş sınavlarına (YKS) katılacak üniversite adayları ve üniversitemize yatay/dikey olarak geçiş yapacak olan öğrenciler, ApplyBAU Espor bursuna başvurabilir.

ApplyBAU Espor Bursu ile kazanılan burs kaç yıl geçerlidir? Burs koşulları nelerdir? Burs neleri kapsar?

ApplyBAU Espor bursu, 1 yıl geçerlidir. Bursu kazanmanız durumunda 1 yıl boyunca eğitim ile espor projesi dahilindeki iş süreçlerini birlikte yürütmeniz ve minimum 2.00 GNO’ya (Genel Not Ortalaması) sahip olmanız beklenmektedir.. ApplyBAU Espor bursu sadece eğitim bursu için geçerlidir.
*İngilizce Dil Hazırlık Okulu için kriter 1.yıl sonunda Hazırlık Okulu’nun başarı ile tamamlanmasıdır.

ApplyBAU Espor bursu nasıl geçerli olur? ÖSYM tercihleri ile BAU’ya yerleşmek gerekli mi?

Adayın ApplyBAU Espor burs başvurusu sonucunda aldığı bursun geçerli olabilmesi için kendisine bursu bildirilen bölümün ücretli kontenjanına mutlaka yerleşmesi gerekir.

ApplyBAU Espor bursu ile burs verilecek öğrenci kontenjanı kaçtır ve hangi oranlarda burs sağlanmaktadır?

ApplyBAU Espor bursu için standart kontenjan belirlenmemiştir. BAU eSports bünyesindeki takım ve kulüp yönetimi dahilinde ihtiyaç duyulan alanlara yönelik burs başvuru alanları açılmaktadır. 2024 ÖSYM Tercih Kılavuzunda yer alacak olan ve ApplyBAU’nun uygulandığı bölümlerin “burssuz” tüm kontenjanları ApplyBAU Espor bursu için geçerlidir. ApplyBAU Espor bursu kapsamında adaylar kurul kararlarına göre 0 ile 100 arasında herhangi bir yüzdelik burs oranı ile kabul alabilirler.

Herhangi bir mülakat yapılacak mı yoksa sadece form üzerinden mi bir değerlendirme yapılacak?

Adayların başvuru formları Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenir ve sonrasında Komisyon tarafından belirlenen adaylar mülakat görüşmesine çağırılır. Mülakat görüşmesi gerekli görülmeyen adaylara kabul durumu ve burs oranları belirtilir. Mülakata çağrılan adaylara ise yüz yüze görüşmeleri sonrasında kabul durumu ve burs oranları yine bildirilir.

Formu hatalı ya da eksik doldurdum ne yapmalıyım?

Eğer aday öğrencinin göndermiş olduğu başvuru henüz değerlendirme aşamasına geçmediyse üzerinde düzenleme talep edilebilir. Aday öğrenciler düzenleme talebi için esports@bau.edu.tr adresine mail atabilirler.

Sonuçlar nasıl ilan edilir?

ApplyBAU başvurusu sırasında kayıt oluşturduğunuz e-mail adresinize ve telefon numaranıza bilgilendirme yapılır.

Yatay veya dikey geçiş süreçlerinde ApplyBAU Espor bursuna başvuru yapılabilir mi ?

İlgili resmi takvimler çerçevesinde ApplyBAU sistemimiz üzerinden Yatay ve Dikey geçiş başvuruları açılmaktadır. Başvurular aktif olan ilgili butonlar aracılığı ile yapılmalıdır. ApplyBAU Espor bursu sadece burs başvurusudur. Yatay geçiş başvurusunda bulunacak adayların ayrıca üniversitemiz öğrenci işleri üzerinden resmi başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Espor bölümümü okuyacağız yoksa istediğimiz bölümü seçebiliyor muyuz?

Bahçeşehir Üniversitesinde “espor” adı altında bir lisans bölümü yoktur. BAU’da ApplyBAU başvurunuz sırasında tercih ettiğiniz bölümere ilgili koşulları sağladığınızda eğitim görebilirsiniz.

ApplyBAU Espor bursu hangi alanlarda veriliyor ?

ApplyBAU Espor bursu, espor ve oyun ekosistemini desteklemek üzere ilgili tüm alanlarda burs vermektedir. Espor ve oyun sektörünün ihtityaç duyduğu insan kaynağı türlerinin tamamında burslanırma yapılabilmektedir. Oyuncu, Koç, Menajer, Analist, Sosyal Medya Yönetimi, Proje Yönetimi, Grafik Tasarım, Prodüksiyon, Post-Prodüksiyon, Lig Yönetimi, Hakem, Canlı Yayın Yönetimi, Topluluk Yöneticisi, IT. Yayıncılık, Sunuculuk,

Hangi oyunlarda burslandırma yapılıyor, sadece League of Legends ekosistemi için mi burs sağlanıyor ?

BAU eSports sadece profesyonel ekipleri ve oyuncuları değil aksine Türkiye’nin espor altyapısının gelişimine olanak sağlayacak potansiyel oyun ve profesyonellik alanlarını öncelemektedir. Bu kapsamda multidisipliner çalışma gerektiren espor sektöründe kariyer hedefi olan tüm oyunlar, oyuncular ve uzmanlık alanları için burs değerlendirmesi yapılmaktadır.ApplyBAu Nedir

ApplyBAU 2024-2025

Türkiye’nin ilk ve en yeni üniversite kabul modeli olarak birçok öğrenciye üniversitede istediği bölümde okuma şansı tanıyan ApplyBAU, 11. yılında da gençleri hayallerine kavuşturuyor!

/ bahcesehiruniversity
@applybau
@apply_bau
/ bahcesehiruniversity
/ bahcesehir-university