Sıkça Sorulan Sorular

2024 Üniversite sınavına girecek tüm aday öğrenciler ApplyBAU’ya başvuruda bulunabilir. Yatay geçiş- Dikey Geçiş gibi başvuru sistemi şartları için bize ulaşabilirsiniz. BAU öğrencileri başvuru yapamazlar.
ApplyBAU kabulü ile kazanılan burs adayların sadece eğitim ücretini kapsar. Adayların, ApplyBAU kabulü ile aldığı burslar ÖSYM Bursu niteliğinde olup 7 yıl boyunca geçerlidir.
Aday öğrenci kendisini iyi tanıdığını düşündüğü herhangi bir öğretmeninin iletişim bilgisini referans öğretmeni olarak belirtebilir. Referans öğretmenin, öğrencinin şu an eğitim gördüğü kurumdan olmak gibi bir zorunluluğu yoktur.
Adayın ApplyBAU başvurusu sonucunda aldığı “kabul mektubu” ve kabul mektubunda yer alan burs oranlarından faydalanabilmesi için 2024 Üniversite sınavına girmiş ve kabul mektubunda yazılan bölümlerden herhangi birine “burssuz” kontenjandan yerleştirilmiş olması gerekmektedir. Aday, kabul mektubunda yer alan bölümlerden hangisine yerleştiyse o bölüm için kabul mektubunda yer alan burs geçerli olur. Kabul mektubunda yer alan bölümler harici bir bölümde burs kullanılamaz. Adayların üniversite tercihlerini eğer bursu kullanmak istiyorlar ise buna uygun şekilde yapmaları gerekmektedir.
ApplyBAU kabul gönderiminde herhangi bir kontenjan sınırlandırması yoktur. 2024 üniversite sınavı ve üniversite tercihleri kılavuzunda yer alacak olan ve ApplyBAU’nun uygulandığı bölümlerin “burssuz” tüm kontenjanları ApplyBAU için geçerlidir. ApplyBAU sistemi kapsamında adaylar Yürütme Kurulu kararlarına göre 0 ile 100 arasında herhangi bir yüzdelik burs oranı ile kabul alabilirler.
Başvurulan her bölüm için, başvuru formu ayrı Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirilir ve nihayetinde Yürütme Kurulu tarafından her bölüm için kabul sonucunun burs oranı belirlenir. Başvuran adayların başvurusuna bağlı olarak tüm bölümler için aynı ya da farklı oranda burslar belirlenebilir.
Adayların başvuru formları Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenir ve sonrasında Komisyon tarafından belirlenen adaylar mülakat görüşmesine çağırılır. Mülakat görüşmesi gerekli görülmeyen adaylara Yürütme Kurulu kararı ile kabul durumu ve burs oranları kabul mektubu ile belirtilir. Mülakata çağırılan adaylara ise yüz yüze görüşmeleri sonrasında Yürütme Kurulu kararı ile kabul durumu ve burs oranları yine kabul mektupları ile belirtilir.
Yabancı uyruklu aday öğrencilerin ApplyBAU’dan faydalanmaları için 2024 üniversite sınavlara girmeleri ve ApplyBAU koşullarını yerine getirmeleri gerekir. Ancak yabancı öğrenci kontenjanından yararlanarak BAU’ya yerleşmek isteyen adaylar BAU Global Ofisinden Future Student altında sınavsız olarak başvuruda bulunabilirler. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
ApplyBAU başvurusu sırasında kayıt oluşturduğunuz iletişim adreslerine sonuçların açıklandığı bilgisi gönderilir. Adaylar başvuru yaptıkları sistem üzerinden kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yaptıklarını kabul sonuçlarını görüntüleyebilirler.
Eğer aday öğrencinin göndermiş olduğu başvuru henüz değerlendirme aşamasına geçmediyse üzerinde düzenleme talep edilebilir. Aday öğrenciler düzenleme talebi için web sitemizde yer alan iletişim formunu doldurabilir ya da applybau@cco.bau.edu.tr adresine mail atabilirler.
Bu tür bölümlerimizde ApplyBAU üzerinden başvurular alınır. Ön değerlendirmeler yapıldıktan sonra adaylar özel yetenek sınavlarına davet edilir. Bu bölümlerine başvuru yapan tüm adayların bursları yapılacak olan özel yetenek sınavları sonrasında tüm değerlendirme süreçleri bitiminde ilan edilir.
İlgili resmi takvimler çerçevesinde ApplyBAU sistemimiz üzerinden Yatay ve Dikey geçiş başvuruları açılmaktadır. Başvurular aktif olan ilgili butonlar aracılığı ile yapılmalıdır. ApplyBAU başvurusu sadece burs başvurusudur. Yatay geçiş başvurusunda bulunacak adayların ayrıca üniversitemiz öğrenci işleri üzerinden resmi başvurularını yapmaları gerekmektedir.


ApplyBAU 2024-2025

Türkiye’nin ilk ve en yeni üniversite kabul modeli olarak birçok öğrenciye üniversitede istediği bölümde okuma şansı tanıyan ApplyBAU, 11. yılında da gençleri hayallerine kavuşturuyor!

/ bahcesehiruniversity
@applybau
@apply_bau
/ bahcesehiruniversity
/ bahcesehir-university