Öğrenci Gözünden ApplyBAU

img
Mehmet Daşkaya
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
"Sınav öğrencisi" arkadaşım, her öğrencinin bazen "Bıktım bu sınava çalışmaktan! Hayatımızı iki soru az yaptık diye değiştirecekler." benzeri cümleler kurduğu olur. Ben de Bahçeşehir Üniversitesi'ne yapılan bir okul gezisinde Applybau ile tanışmadan önce kafamda böyle cümleler kurardım. Bu gibi zamanlarda öğrencilerin sadece üniversite sınavından aldığı puanlara değil de; yeteneklerine, fikirlerine ve projelerine değer veren bir projenin olduğunu öğrendiğimde kesinlikle ileride bu projeye başvuracağımı biliyordum. Bu konudaki eminliğim, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde tam burs kazanmamı sağladı. Benim tanımımla Applybau, bu yazıyı okuyan arkadaşlar yani "Sınav öğrencileri" için "Sınavsız" bir sistem.
Benim projem yapay zeka ve müzik arasındaki etkileşimle ilgili bir projeydi. Proje fikrimi hazırlama sürecim araştırmalarla ve alanında uzman kişilere belli sorular sorarak geçti. Her projenin yapım süreci, beraberinde farklı zorluklar getirse de aynı zamanda yeni tecrübeler de getiriyor. Bu süreçten önce TÜBİTAK Liseler Arası Proje Yarışmaları için de projeler hazırlamıştım ve proje geliştirme basamakları hakkında tecrübeliydim. Proje fikrimin yanında alan tecrübesi bulunan ve teknik bilgilere sahip kişilere doğru soruları sorarak proje yazımı 40 gün kadar bir süre içerisinde özverili bir şekilde çalışarak tamamladım. Applybau başvurum sonrasında uzun ve heyecanlı bir bekleyiş yaşamış olsam da kabul mektubumu aldığımda çalışmalarımın karşılığını aldığım için çok gururluydum.

Kişisel Applybau serüvenimde BAU'yu tercih etme sebebim yalnızca tam burs kazanmış olmam değil, proje geliştirmeye ilgili olan ben ve benim gibi arkadaşlarımı destekleyen bir sistem kurulmuş olmasıydı. Bu sayede girişimci ve projelerde çalışmaya istekli yaşıtlarımla tanışabildim. Aynı zamanda start-upların desteklenmesi ve CO-OP sistemi ile çeşitli firmalarda staj imkanlarının bulunması tercihimi BAU yönünde yapmamı sağladı.

Applybau'dan kabul alan kişilerin yazılarını okuyan arkadaşım, biliyorum ki bu yazıları okumanın bazı sebepleri var ve bunlardan biri de başvuru hakkında fikir sahibi olabilmek. Başvurunu yaparken sana verebileceğim tavsiyelerden bazıları kendin hakkında dürüst ve emin; projen hakkında ise teknik ve sade olmandır. Bu kabul sistemine başvurmayı düşündüğüne göre gerçekten aklında bulunan sorunlara etkili bir çözüm arayan ve istekli bir öğrencisin. Yeteneklerini bil, kendini olabildiğince sade ve dürüst bir şekilde anlat. Proje yazında ise gereksiz bilgilerden kaçınarak sana verilen kelime sınırını en etkili şekilde kullanarak başvurunu tamamla. Senin Applybau serüveninin sonunda seni de projeler peşinde koşan Applybau öğrencileri arasında görmek isteriz.


ApplyBAU 2023-2024

Türkiye’nin ilk ve en yeni üniversite kabul modeli olarak birçok öğrenciye üniversitede istediği bölümde okuma şansı tanıyan ApplyBAU, 10. yılında da gençleri hayallerine kavuşturuyor!

/ bahcesehiruniversity
@applybau
@apply_bau
/ bahcesehiruniversity
/ bahcesehir-university