ApplyBAU Blog

img
Cansın Ertekin ApplyBAU Röportajları

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ İLE TANIŞMA HİKAYENDEN BİZE BAHSEDER MİSİN?

Bahçeşehir Lisesi Manavgat Kampüsü’nde tamamladığım lise hayatımda Bahçeşehir Üniversitesi’ni çok fazla kez duydum. Sınav senem geldiği zaman gerçekten üniversiteler hakkında araştırma yapmam gerekti ve Bahçeşehir Üniversitesi’ni kazanıp eğitimini orada sürdüren arkadaşlarımdan bilgiler almaya başladım. Bütün arkadaşlarım “mutlaka gelmelisin” tarzı cümleler kurdular ve arkadaşlarımın Bahçeşehir Üniversitesi’ni bu denli sevmesi benim Bahçeşehir Üniversitesi’ne karşı çok büyük bir güvenimin oluşmasını sağladı. Birkaç gün geçtikten sonra Bahçeşehir Üniversitesi’nden yetkili kişilerin okuluma gelip bilgilendirme yapacağını öğrendim, bütün sorularımı sorduktan sonra da İstanbul’a gidip Bahçeşehir Üniversitesi’ni gezmeye karar verdim. Orada gezme fırsatı yakaladığım günlerde benimle çok iyi ilgilenildi ve öğrencilerin birbirlerine karşı olan sıcakkanlılığı beni çok etkiledi. Kaybolduğum zaman bile kimin yanına gittiysem direkt benimle geldiler, istediğim yere bıraktılar. Orada gezerken yurt dışı eğitim fırsatlarını fark ettim ve bütün bunlardan sonra artık hedefimi belirlemiştim. Ben bu üniversitede eğitimimi alıp, imkânlarını kullanıp, sosyal çevremi genişletecektim.APPLYBAU SİSTEMİNE NASIL BİR BAŞVURU YAPMIŞTIN?

Çok fazla kez yazıp, arkadaşlarıma sorup sildikten sonra ani bir karar alıp bütün yazmam gerekenleri tek gecede yazıp, kimsenin fikrini almadan direkt göndermiştim. Yazdığım gece ise ben tamamen kendi başımaydım ve tam olarak ben ne isem onu yazdım, gerçekleştirdiğim projelerim ve gelecek planlarımın hepsini gayet sürükleyici bir şekilde yazmıştım. Hayallerimin peşinden her zaman koştuğumu ve hiçbir zaman pes etmeyeceğimi bu yazdıklarımda çok rahat bir şekilde anlatabilmiştim.BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ’NDE EĞİTİM ALIRKEN KENDİNE NE GİBİ FARKLAR KATABİLDİN?

Bahçeşehir Üniversitesi’ne gelmeden önce insan ilişkilerim pek iyi değildi, çabuk arkadaş edinebilen birisi değildim. Eğitimim başlar başlamaz yeni sınıf arkadaşlarımla tanışmamı Bahçeşehir Üniversitesi’nin programına uyan öğretim üyeleri çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebildi ve arkadaş ortamımız çabucak kurulduğu için asla kendimi yalnız hissetmedim. Çeşitli aktivitelerle herkes herkesle tanışabiliyordu ve bu benim çok hoşuma gitmişti. İnsanlara karşı çekingen birisiyken, Bahçeşehir Üniversitesi’nde ilk yılımı tamamlamama çok az bir süre kala o çekingen olan ben, bir YouTube kanalı bile açtım. Bahçeşehir Üniversitesi benim özgüven sahibi olmamı sağladı.APPLYBAU’YA BAŞVURACAK ADAY ÖĞRENCİLERE NE GİBİ TAVSİYELERİN OLUR?

Bence herkesin bakış açısı farklı olduğu için kesinlikle yazdıklarını başka insanlara gösterip düzenleme yapmamalılar, sakin bir ortamda olabildiğince rahatken kendilerini ifade etmeliler. Gerçekleştirdikleri projeleri, hayallerini ve diğer insanlardan farklarını yazmaları için en doğru şeyin bu olduğuna inanıyorum.NE GİBİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORSUN?

Ben kameran ve profesyonel drone pilotuyum. Şehirlerarası iş yapmaya geçen yıl başladım, bu yıl bunu arttırmak üzere ve beni tercih etmeleri adına yeni efektler ve çekim teknikleri öğrenerek kendimi geliştiriyorum. Drone konusunda ise 3 boyutlu haritalandırma üzerinde çalışıyorum, oteller ve büyük işletmelerin internet sitesi müşterileri için çok verimli olacağına inanıyorum. Şirketleşme aşamasında olan bir başka projem daha var, bu proje anlaşmalı kafe ve restoranlarda yaptığınız harcamanıza indirim sağlıyor, benzerleri var fakat çalışma sistemi çok farklı. 18 yaşımda şirket kurmak beni büyük bir sorumluluğun altına soksa da hayallerimi hatırlayıp bu sorumluluğun da üstesinden geleceğime eminim.
ApplyBAU 2024-2025

Türkiye’nin ilk ve en yeni üniversite kabul modeli olarak birçok öğrenciye üniversitede istediği bölümde okuma şansı tanıyan ApplyBAU, 11. yılında da gençleri hayallerine kavuşturuyor!

/ bahcesehiruniversity
@applybau
@apply_bau
/ bahcesehiruniversity
/ bahcesehir-university