ApplyBAU Blog

img
İsmail Karaçengel ApplyBAU Röportajları
1. Merhaba İsmail, bize kendinden ve üniversite eğitimine başlaman ile ilgili hikayeden bahseder misin?


Selamlar, Ben İsmail Karaçengel üniversiteye başlamadan önce Edirne/Uzunköprü’de Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde okuyordum. Ortaokul ve lise dönemlerimde bilgisayarlara, uygulamalara olan merakım sayesinde bilgisayar mühendisi olmak istiyordum. Daha sonrasında lise yıllarında yaptığım bir kaç girişimle beraberinde fark ettim ki sosyal medya ve yöneticiliğe olan ilgim,bilgisayara olan ilgimden daha fazla ve bu yüzden o alanlara daha çok önem göstererek çalışmalar yapmaya başladım. Lise son sınıfta iken sosyal medyada ApplyBAU ile karşılaştım ve sistemi merak edip araştırdım ve aslında tam bana göre olduğunu fark ettim. Çünkü akademik başarım iyi değildi. ApplyBAU ise akademik başarıma göre değil, becerilerime,hayallerime ve yaptıklarıma göre burs verip üniversiteye kabul ediyordu. Hemen başvurumu yaptım sonrasında ise tam burs kazandım. Anladım ki lise sona kadar yaptığım şeylerin boş olmadığı ve benim hayallerime benden başkasının değer verdiğini gördüm.2) Üniversite eğitimine başladıktan sonra neler yaptın?

Üniversite’ye başlamadan önce yaşadığım sorunları göz önüne olarak bir mentorluk sistemi kurdum. Projemizi 2 yıl sürdürdük ve sonrasında ekip olarak kapatma fikri aldık ve yeni projeler için yola koyulduk.
Şimdi ise 6–7 aydır üzerinde çalıştığımız HoneyBox ile ilgileniyorum. Tabi bunları devam ettirirken de okulun BAUNext biriminde görev alıyorum.3) En son girişimin olan HoneyBox’tan biraz bahseder misin? Fikir nasıl ortaya çıktı? Şuan kimlerle çalışıyorsun?


Tabi ki, HoneyBox kadınlarımızın özel günlerinde ki somut ve soyut ihtiyaçlarını karşıladığımız, onları her ay mutlu edecek aynı zamanda şaşırtacak kutular hazırlıyor ve bunları satıyoruz. Fikir nasıl ortaya çıktı ? Küçük yaşlardan itibaren başta ailemdeki kadınlar daha sonrasında çevremde ki kız arkadaşlarımın özel dönemlerinde ki ihtiyaçlarını gözlemleyerek böyle bir şey olabileceğini düşündüm. Şimdi kimlerle çalışıyorum, bizler 9 Bahçeşehir üniversitesi gençler olarak devam ettiriyoruz. Hepimizin ilgi alanlarına göre projenin yönetimini yapıp, satış yapıyoruz.4) Üniversite tercihinde bulunacak arkadaşlarına neler tavsiye edersin?

Öncelikle hedeflerini iyi belirlesinler, ileride ne yapacalarına, nerede olacaklarına iyi karar vermeleri gerekiyor. En önemlisi ise deneyim kazanmaları olacaktır.


ApplyBAU 2024-2025

Türkiye’nin ilk ve en yeni üniversite kabul modeli olarak birçok öğrenciye üniversitede istediği bölümde okuma şansı tanıyan ApplyBAU, 11. yılında da gençleri hayallerine kavuşturuyor!

/ bahcesehiruniversity
@applybau
@apply_bau
/ bahcesehiruniversity
/ bahcesehir-university