ApplyBAU Blog

img
Cavid Bayramlı ApplyBAU Röportajları

1) Merhaba kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba, Bahçeşehir Üniversitesi enerji sistemleri mühendisliğinden ve Wastespresso adlı girişimimizin kurucu ortaklarından Cavid BAYRAMLI. Şu an BAU’da ikinci sınıf öğrencisiyim ve aktif olarak da BAU çatısı altında Wastespresso’da görev alarak, girişimimizi globale taşımaya çalışıyorum.2) BAU ile tanışma hikayenizden bahseder misiniz?

Tabii, lise yıllarımda çokça proje, girişim ve icat çıkaran öğrencilerden biriydim. Daha sonradan okulumuza kıpkırmızı bir afiş geldi… Evet! ApplyBAU posteriydi. O an yaptığım işlerin aslında bu sistemde değer göreceğini düşünerek, daha lise başlarında BAU’da okumaya karar verdim ve lise dönemim boyunca da BAU’ya kabul almak ve projelerimi daha donanımlı bir hale getirmek için çokça azimle çalıştım.3 ) Geçmişte yürüttüğünüz çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Ortaokulda, lisede ve üniversite yıllarımda 10’nun üzerinde bulunduğumuz girişimden sadece 2 tanesi hayatta kalarak, büyük sosyal etkiler yarattı. Bunlardan birisi ilk göz ağrımız olan Robust Dye diğeri ise şu anda aktif olarak rol oynadığımız Wastespresso.

Robust Dye: Robust Dye nanoteknoloji altyapısı ile bütünleşmiş bir yol çizgi boyası. Piyasadaki mevcut boyalar 3 ile 6 ay arasında dayanırken, Robust Dye boyaları en az iki yıl dayanıyor. Üstelik Robust Dye boyaları tamamen organik bileşenlerden oluşuyor. Bu yüzden çevreye herhangi bir zararı bulunmuyor. Günümüzdeki mevcut boyalar ise sentetik boyalardan oluşmaktadır.

Bu boyalar hem çevreye çok zararlı hem de çevresel sorunlardan dolayı yasaklanıyor. Robust Dye boyaları tamamen çevre dostu içeriği ile de sürdürebilir şehirleşmeyi destekliyor. Robust Dye güçlü mukavemeti ile kurum ve kuruluşların da boya uygulama sıklığını düşürerek de bir kar oranı sağlıyor.

Wastespresso: Restoran, otel, kafe gibi işletmeler için özel olarak geliştirdiğimiz kahve atıklarını toplama, kompostlama ve kurutma yöntemiyle doğada hızlı çözünebilen tek/çok kullanımlık plastikler, materyaller ve hammaddeler üreterek hem müşterilerimizin atık yönetimlerini yaparak, çevresel değer yaratmalarını sağlıyoruz hem de kahve atıklarının çevreye verdiği büyük orandaki zararı azaltıyoruz.4) Güncel olarak hangi çalışmaları yürütüyorsunuz?

Şu an güncel olarak 12 kişilik ekibimiz ile birlikte Wastespresso olarak hem kahve posalarının atık yönetiminde hem de 3 farklı ürün grubumuzda faaliyet gösteriyoruz. Bu ürün grupları ise;
  • Dried Grounds: Bu modelde Wastespresso geliştirdiği yeşil kurutma ve özel parçacık yöntemiyle anlaşmalı işletmelerden topladığı kahve atıklarından nemi uzaklaştırıyor ve istenen parçacık boyutuna getirerek tekstil, kozmetik, ilaç, gıda, üç boyutlu yazıcı, otomotiv gibi farklı sektörlere yenilikçi ve sürdürülebilir bir hammadde olarak sunuyor.  • Straw-inno: Wastespresso’nun geliştirdiği bu ürün, kahve atığı altyapısıyla oluşturulmuş ve doğada %100 çözünebilir tek kullanımlık biyopipetler sunuyor. Böylece hem plastik pipet kullanımının azalmasına katkıda sağlanıyor hem de kahve atıkları ileri dönüşümle yeniden kullanılabilir materyallere dönüşüyor.  • Espresso Granul: Wastespresso’nun kahve atıklarını kullanarak ürettiği Espresso Granul ise biyoatık ve espresso atığı bazlı, doğada çözünebilir ve diğer plastiklerle karıştırılabilir bir biyoplastik hammaddesi olarak öne çıkıyor. Tek/çok kullanımlık plastik bazlı ürün üreticilerine sunulan bu çözüm de plastik pazarına çevreci ve inovatif bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor.5) Üniversite tercihinde bulunacak aday öğrencilere ve genç girişimcilere nasıl tavsiyeleriniz olur?

Öncellikle girişimleri, projeleri veya hayalleri olan aday öğrencilerin BAU’nun doğru adres olduğunu söyleyebilirim. Benim de üniversiteye girerken kurduğum hayaller vardı ama BAU’nun geniş network ağı, TTO ve girişimler üzerinde kurulan birçok kulüp altyapısı sayesinde bunlar sürdürülebilir girişimlere dönüştü. Hiçbir zaman fikirlerine aşık olmamak da çok kıymetli fakat hayallerinden ve girişimlerinden de karşılarına birkaç başarısızlık çıkınca da asla vazgeçmesinler, bizler çok kez pes etme noktasına geldik ama burada da aday öğrencilerin iç motivasyonlarını yüksek tutmaları çok değerli.ApplyBAU 2024-2025

Türkiye’nin ilk ve en yeni üniversite kabul modeli olarak birçok öğrenciye üniversitede istediği bölümde okuma şansı tanıyan ApplyBAU, 11. yılında da gençleri hayallerine kavuşturuyor!

/ bahcesehiruniversity
@applybau
@apply_bau
/ bahcesehiruniversity
/ bahcesehir-university