ApplyBAU Blog

img
Cem Eren Ayçiçek ApplyBAU Röportajları

1) Merhaba bize kısaca kendini tanıtabilir misin?

Merhaba, ben Cem Eren Ayçiçek, 1998 İstanbul doğumluyum. Bahçeşehir Üniversitesi hukuk fakültesi 4.sınıf öğrencisiyim. Herhangi bir sorun olmazsa birkaç aya mezun olmuş olacağım. Bir kardeşim var o da şu anda 12. sınıf öğrencisi ve üniversiteye hazırlanıyor.2) Bahçeşehir Üniversitesi ile nasıl tanıştın?

Bahçeşehir Üniversitesi ile 12. sınıfta tanıştım. Annem bir gün ApplyBau programından bahsetti bana ama hangi bölümlerin dahil olduğunu bilmiyorduk sadece güzel bir fırsat olarak görmüştü. Araştırdığımda hukuk fakültesinin ApplyBau kapsamında olmadığını öğrendim. Ama daha sonra üniversiteyi araştırmaya başladım, okuldaki öğretmenlerimden ve burada okuyan tanıdıklarımdan bilgi aldım. Yani aslında Bahçeşehir Üniversitesi ile ApplyBau sayesinde tanıştım. Şimdi eklediğini duyunca aday öğrenciler adına çok sevindim.3) Şuan eğitim gördüğün bölümü neden tercih ettin ?

Ben aslında bu bölümle 5 yaşımda falan tanıştım. Annem adliyede yazı işleri müdürlüğü yapıyor, 30 yıla yakın süredir adliyede çalışıyor. Filmlerde vs. gördüğümüz o eski adliyelerin koridorlarında koşarak tanıştım yani bu bölümle ben. Yaşım ilerledikçe de aslında toplumla daha iç içe olan, insanlar için, toplum için bir şeyler yapabileceğim, insanlara yardımcı olabileceğim bir meslek yapmam gerektiğini fark ettim. Annemin mesleği, senelerdir bir şekilde bu alanla ilişkili olmam da mutlaka etkili oldu karar vermemde ama asıl sebebin bu bölümün topluma ve insanlara olan faydaları oldu diyebilirim.4) Hukuk Fakültesinde nasıl bir eğitim alıyorsun ? Ders içeriklerin neler?

Aslında aldığımız ana dersler temel hukuk alanları; anayasa hukuku, ceza hukuku, ticaret hukuku, uluslararası devletler hukuku gibi. Bu dersler teorik olarak işleniyor tabi ki ama pratik derslerle de pekiştiriliyor. Ama asıl önemli olan seçmeli dersler bana göre aslında çünkü, evet meslek olarak bu bölümü seçtiniz ama bölümler de kendi içinde alanlara ayrılıyor. Yönelmek istediğiniz alana da bu dersler sayesinde bilgi edinmiş oluyorsunuz ya da alanınızı bu şekilde seçiyorsunuz. Deniz hukuku, adli tıp, Avrupa birliği, uluslararası hukuk gibi alanlara ilişkin birçok ders var. Bunlar tabi bölümle alakalı olan seçmeli dersler. Bir de genel seçmeli dersler ve bölüm dışı seçmeli derslerimiz var. Genel seçmeli dersler aslında kendimizi geliştirmemiz açısından faydalı olan dersler, genel kültür kapsamında olduklarını söyleyebilirim. Bu kapsamda birçok dil, tarih, sanat, felsefe gibi alanlarda dersler bulunuyor. Tabi bu dersler genel bir kapsamda değil spesifik olarak ayrılmış Avrupa tarihi, 20. yüzyıl müziği gibi. Bölüm dışı dersler de tüm üniversite eğitimimizin tek bir alanda yoğunlaşmamasını, tam anlamıyla olmasa da multidisipliner bir eğitimin parçası olduğunu söyleyebilirim. Bu seçmeli dersler sayesinde hem kendi bölümümüzde daha spesifik bir alanda, hem de kişisel ve genel kültürel anlamda kendimizi geliştirebiliyoruz.5) Şuan akademik hayatın dışında üniversitede ne gibi çalışmalar ve aktivitelere katılıyorsun?

Üniversitede Baumap kapsamında üniversitede ilk senesi olan öğrencilere mentorluk yapıyorum şu anda. Onların gerek üniversite gerek yaşantı olarak sorularını cevaplandırmaya, yaşadıkları sorunlarda yardımcı olmaya çalışıyorum. Ayrıca hukuk fakültesinin bir birimi olan İGUL’un çalışmalarına katılıyorum. Bunlar dışında zaten her hafta okulda birçok etkinlik oluyor kulüplerin, baumap’in ya da direkt olarak okulun düzenlemiş olduğu. İlgimi çeken etkinliklere, seminerlere katılmaya çalışıyorum elimden geldiğince. Aynı zamanda üniversitenin tanıtım biriminde asistan öğrenci olarak çalışıyorum.6) Üniversite ve bölüm tercihinde bulunacak aday öğrencilere ne gibi tavsiyelerin olur ?

Aday öğrencilere önerim tabi ki ailelerinin söylediklerini dikkate almaları ancak, jenerasyonun ve çağın da bir değişim içerisinde olduğunun farkında olmaları. Bizden önceki nesilller için üniversite mezunu olmak önemliydi. Şu an içinse aslında diplomanızı ne kadar geliştirdiğiniz daha önemli. Artık iki tip üniversite öğrencisi var; bunlardan biri sadece diplomasını alıp mezun olurken, diğeri diplomasını olabildiğince doldurmayı tercih ediyor. Ben tercih yaparken aklımda hep bu düşünce vardı aslında; diplomamı nasıl geliştirebilirim ve bu imkanları nerede bulabilirim. Burada geliştirmekten kastım staj yapmak, yurtdışında eğitim almak, alınan sertifikalar, eğitimler ve bunlar gibi üniversitede eğitim görürken yapılan birçok çalışma aslında. Bu kriterler kişiden kişiye değişebilir tabi ama bunlar benim kriterlerimdi ve ben üniversite tercihim bu kriterler doğrultusunda yaptım. Aday öğrencilere de ilk olarak kendi kriterlerini belirlemelerini ve buna göre tercih yapmalarını, ikinci olarak da; üniversiteye başladıktan sonra da zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri; sadece akademik ve kariyer olarak değil sosyal olarak da güzel zaman geçirmelerini tavsiye ediyorum.
ApplyBAU 2024-2025

Türkiye’nin ilk ve en yeni üniversite kabul modeli olarak birçok öğrenciye üniversitede istediği bölümde okuma şansı tanıyan ApplyBAU, 11. yılında da gençleri hayallerine kavuşturuyor!

/ bahcesehiruniversity
@applybau
@apply_bau
/ bahcesehiruniversity
/ bahcesehir-university