Öğrenci Gözünden ApplyBAU

Cihan Nalbant - Yazılım Mühendisliği - Açık Lise Mezunu

Yeteneklerin ve azmin kapısı gördüğüm ApplyBAU sistemi, ögrencilerden kendini keşfetmiş olanları sentezleyerek onlara yeni bir hayat sunuyor. Var olan sistemden sıyrılabilmiş ve hedeflerine odaklanmış öğrencilerin başarıya olan aşkını anlayabilen, farklı düşünebilen, sıradanlaşmak yerine kendini sürekli güncel tutan öğrencileri hedefliyor. Bu doğrultuda Konya Ovası'nda ne yetiştiğini bilmediği YGS ve LYS gibi sınavlarda başarısız olan öğrenciler kendilerini kanıtlama fırsatını ApplyBAU ile buluyor. Okula girdiğiniz ilk dönem itibari ile kendi projelerinizi hayata geçirebilme ve ilgini çeken projelere dahil olma fırsatı yakalayabiliyorsun. Kazandığın sosyal ortam sayesinde ise tanıştığın yeni fikir ve projeler vizyonunu geliştiriyor. Kimi zaman kahveni yudumlarken yaptığın sohbet arasında yeni bir proje fikri seni içine alabiliyor. Üretkenliği hedefleyen BAU’nun proje ve fikirlere değer verip destekliyor ve burs veriyor olması aday öğrencilerin kendine güvenini arttırıp ürün odaklı çalışmayı benimsetiyor. Nitekim sabahladığın geceler sonucunda somut olarak ürününü gördüğünde hissettiğin haz ve mutluluk seni bir adım daha öteye taşımaya yetiyor.

Alp Dede – Endüstri Mühendisliği – Tarsus Amerikan Koleji mezunu

Sınav Döneminden sonraki stresli süreçte boşluğa düştüm. Aklımda bir sürü kafamı karıştıran soru vardı. Hayatım ve onu nasıl şekillendireceğim çok belirsizdi ve ilk kez ipler benim elimdeydi. Projelerim ve fikirlerim ile burs kazanabilecektim. Etrafımdaki donanımlı ve donanımsız birçok insan hayatım hakkında yorum yaptı ve beni yönlendirmeye çalıştı. ApplyBAU'dan burslu kabul aldığım zaman cevapsız sorular cevap buldu ve ciddi bir rahatlama hissi yaşadım.

Ezgi Atban – Biyomedikal Mühendisliği – Derici Mustafa Gürbüz AL mezunu

ApplyBAU başvuru sürecine hazırlanırken sosyal sorumluluk adına yapmış olduğum faaliyetleri derledim ve düşündüğüm projeler hakkında daha kapsamlı bir araştırma yaptım. Ayrıca kendimi ve projelerimi tanıtan bir video hazırlayarak başvuru formumu renklendirdim. Kişisel başarının, kendini geliştirmenin ve bunu fark edebilmenin, ApplyBAU ile başarıya götürdüğünü deneyimledim.

Gizem Arslan – İşletme Mühendisliği – İstanbul Atatürk AL mezunu

YGS, LYS sınavları ve Üniversite tercihlerinden sonra birçok öğrenci bölümünden memnun kalmayıp, istemedikleri bölümlerde yıllarını kaybediyor. ApplyBAU ise bunun olmaması için adeta altın bir anahtar. ApplyBAU sayesinde ben Neyi? Ne kadar? İstediğimin farkına vardım ve buna layık olup olmadığımı ya da yeterli bir öğrenci olup olmadığımı ApplyBAU sonucumda gördüm. Her şeyden önce ApplyBAU yenilikçi ve ne kadar da doğru bir üniversite tercih yaklaşımı olduğunu dünyadaki MIT, Harvard, Starford gibi başarılı üniversitelerin öğrenci seçme sistemleriyle olan benzerliğinde görüyoruz.

Kaan Pektaş - İşletme Mühendisliği – Anabilim Koleji mezunu

Bahçeşehir Üniversitesi zaten benim aklımda olan bir üniversiteydi, ApplyBAU da olunca burs fırsatını kaçırmak istemedim. Zaman kaybetmeden başvurumu yazıp gönderdim. Çok geçmeden de İşletme Mühendisliği bölümü için kabul mektubumu aldım. Aslında ben Endüstri Mühendisi olmayı düşünüyordum ama BAU tanıtım günlerinde öğrenci arkadaşlar ve akademisyenler ile konuşunca benim için en uygun mesleğin İşletme Mühendisliği olduğuna karar verdim ve ilk tercihimi İşletme Mühendisliği olarak yaptım ve sonrasında bu bölüme yerleştim.

Mert Cicigün - İşletme Mühendisliği - Eskişehir Muzaffer Çil AL mezunu

ApplyBAU en verimli yıllarını dört duvar arasında test kitaplarıyla ve puan hesaplamaları ile körelten değil, ilgi alanlarıyla uğraşan, kendini geliştiren bir gençlik yaratmayı hedefleyen tüm dünyada yıllardır uygulanan bir seçim sürecinin Türkiye’deki ilk uygulaması. Yıllar boyunca insanların gereksiz uğraşım olarak gördüğü, akademik çalışmalar dışındaki aktivitelerimin ilk kez değerlendirilmeye alınması yıllarca hayallerime köstek olmuş insanlara karşı bir kazanmışlık hissi uyandırdı.  ApplyBAU bir anda çalışıp kazanabileceğiniz değil, en başından bir şeyleri kendinizi bilerek ve isteyerek kazanabileceğiniz bir süreç ile üniversiteye kabul ve burs sağlıyor.

Aylin Aygen – Halkla İlişkiler - Özel Bodrum Marmara Koleji mezunu

Benim için ApplyBAU öğrencinin dersteki başarılarından öte projelerini, hayallerini ve özelliklerini ön plana alan bir üniversiteye burslu giriş sistemidir. Her öğrenci her alanda başarılı olamayabilir, bu sistem sayesinde öğrencinin neye yatkın olduğu ve hayatta ne yapmak istediği göz önüne alınarak üniversiteye kabul ediliyor. Gerçekçi olmak gerekirse derslerimde ve sınavlarda çok başarılı olmadığım için beni YGS ve LYS sınavlarındaki puanlarımla değil de hayallerim ve projelerinle sınayan bir üniversiteye girdiğim için çok mutluyum.

Merve Şerifoğlu – Endüstri Mühendisliği – Niştantaşı AL mezunu

Eğitimi devam eden bir öğrencinin, bunu hangi alanda, hangi şartlarda ve nerede sürdüreceğini seçebilmesi özgür bir başlangıçtır. Hepimiz kendi şartlarımızı yaratıyoruz aslında. Bunun tek yönlü bir sınav ile sağlanması çoğu zaman olanakları daraltabiliyor. ApplyBAU bu seçeneklerimizi arttırması açısından bize kapı açarak daha geniş alanda kendimizi ifade etmemize fırsat yaratmıştır. Üniversiteye giriş yapabilmenin tek bir kıstasa bağlı değil tam tersi çoğu zaman belki de göz ardı edilen ama temelde taşıdığımız yetenek, özellik ya da hedeflerimize de bağlı olduğunu düşünüyorum. ApplyBAU öğrencinin azmini dikkate alarak onun mutlu olduğu ve kendi seçtiği yerde eğitim alma özgürlüğünü yaratan bir uygulamadır.

Alara Ekin Keleşoğlu – Endüstri Mühendisliği - İzmir Amerikan Koleji

Aday ögrencilerin öncelikle bu uygulamanın amacını iyice kavraması gerekiyor. ApplyBAU, akademik ve sınav başarıdan öte kişisel gelişimine ve sosyal yönlerine önem veren bir proje. Başvurduktan ve sonuçlar belli olduktan sonra: “Benden düşük puan aldı nasıl benden çok burs alır?” çok yanlış bir soru. Proje, puana bakarak değil başvuru içeriğine bakarak değerlendiriyor bizi ve adayların bunu fark ederek başvurması gerekiyor. ApplyBAU, tamamen kişisel gelişimi değerlendirerek, fark yaratan öğrencileri, kendini ve üniversiteyi imkanları değerlendirerek başka bir yere taşıyacak olan, vizyon sahibi, girişimci, inovatif öğrenciler arıyor. Akademik açıdan sınavlarda başarılı olabilirsiniz, önemli olan bunun yanında yaptığınız sosyal aktiviteler, sosyal sorumluluk projeleri, bilim çalışmaları, yaratıcı, sportif ve üstüne katarak ve emek harcayarak işleri bir arada götürebilen, kendini ifade gücüne sahip bir öğrenci olmanız. ApplyBAU ile sizden beklenen de tam olarak bu... Bu yüzden, aday öğrencilerin, bu kıymetli lise yıllarında, kendilerini her alanda geliştirmek için uğraşmaları ya da en azından yetenekli oldukları alan üstüne eğilip, sadece test çözmek yerine o dalda en iyi olmak için fazladan bir çaba sarf edip iki dünyayı bir arada yürütmek. Ben aday öğrencilere her iki alanı bir arada yürütebilmeleri için çalışmalarını ve çaba sarf etmelerini canı gönülden öneriyorum.

ApplyBAU'ya Sor